- Szczegóły
- Kategoria: Szkoła
- Odsłony: 11143
Zespół Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach organizuje grę uliczną PYSKOWICKI KALEJDOSKOP, która umożliwi poszerzenie wiedzy o Pyskowicach oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych podczas znakomitej zabawy. Gra pozwoli poznać miasto Pyskowice od podszewki, zwrócić uwagę na jego walory i subtelności. Zachęci również do wejścia w relacje z mieszkańcami, a także wyzwoli ducha rywalizacji w przyjaznym wydaniu. Rozwiązywane zadania pobudzą w graczach kreatywność, będą uczyć przełamywania stereotypowego myślenia i wywołają rumieńce na policzkach uczestników.
Załączniki do pobrania:
Formularz zgłoszeniowy i zgody25.88 KB
- Szczegóły
- Kategoria: Szkoła
- Odsłony: 17296
W linku podanym niżej uczniowie i nauczyciele mają dostęp do swojego konta czytelnika oraz katalogu biblioteki szkolnej, gdzie możliwe jest rezerwowanie książek. Zapraszamy!
Moje konto biblioteczne, katalogi, rezerwowanie
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI | ||
Dni tygodnia | Godziny | |
Poniedziałek | 8.00 - 14.00 | |
Wtorek | 8.00 - 15.00 | |
Środa | 8.00 - 14.00 | |
Czwartek | 8.00 - 14.30 | |
Piątek | 8.00 - 13.30 |
Nauczyciel bibliotekarz: mgr Małgorzata Swarowska
UCZNIOWIE POLECAJĄ!
Minirecenzje, czyli "polecanki" uczniów
R. RIORDAN - CZERWONA PIRAMIDA
„Czerwona Piramida” jest pierwszą częścią serii "Kroniki rodu Kane" autorstwa Ricka Riordana. Carter, podróżujący z ojcem po całym świecie i Sadie, mieszkająca z dziadkami w Londynie, są rodzeństwem. Nie mają ze sobą dobrego kontaktu, widują się w zaledwie kilka dni w roku. W dzień Bożego Narodzenia Julius Kane zabiera swoje dzieci do Muzeum Brytyjskiego. Niszczy tam bezcenny kamień z Rosetty, przy okazji uwalniając piątkę egipskich bogów (Set, Izyda, Neftyda, Ozyrys) z ich dotychczasowego więzienia. Najpodlejszy z nich – Set – pragnie zapanować nad całym światem. Uwagę przyciąga ciekawa forma powieści, która jest napisana jako zapis nagrania dla potomków faraonów, którym ma to pomóc odkryć na nowo stare więzi bogów i ludzi. Narrację na zmianę prowadzą Carter i Sadie. Postacie te bardzo się od siebie różnią, przez co możemy spojrzeć na daną sytuację z innego punktu widzenia. Urozmaiceniem są też rysunki hieroglifów, dające lepsze wyobrażenie zaklęć rzucanych przez bohaterów.
M.K.
J. FINNEY - INWAZJA PORYWACZY CIAŁ
"Inwazja porywaczy ciał" autorstwa Jacka Finneya to bardzo dobre połączenie horroru i science fiction, mimo że od jej premiery minęło już ponad 50 lat! Główny bohater, Miles Bennell, to lekarz mieszkający w niewielkim miasteczku - Mill Valley. Wkrótce mieszkańcy zaczynają dostrzegać zmiany u swoich bliskich. Uważają że ktoś im bliski nie jest sobą, mimo identycznego zachowania i wyglądu. Początkowo przypuszcza, że mieszkańców miasta ogarnia zbiorowa paranoja, musi jednak pogodzić się z brutalną prawdą – coś odbiera mieszkańcom miasteczka ich dotychczasową tożsamość. To świetny horror, potrafi wzbudzić lęk, pogłębiany tu dodatkowo przez klimatyczne, fantastyczne, czarno-białe ilustracje.
M.K.
CH. HENRY - ALICJA
"Alicja" Christiny Henry to retelling popularnej i dobrze znanej powieści "Alicja w krainie czarów". Alicja w nowszym wydaniu nie jest już słodką i niewinną dziewczynką, jaką znamy z bajek. W tej wersji historia zaczyna się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie od dziesięciu lat zamknięta jest Alicja. W zakładzie poznaje mężczyznę o imieniu Topornik, który mieszka w sąsiedniej celi - porozumiewają się dzięki dziurze między ścianami. I pewnie siedzieliby w ten sposób aż do swojej śmierci, gdyby nie pożar zakładu. Po ucieczce ruszają po śladach własnej zatraconej przeszłości. Brutalna przemoc przeplata się tutaj z niesamowitą magią. Pod tym względem zachwycił mnie dom Cheshire'a, jego różany ogród równie piękny, co niebezpieczny. Jednak większość lokalizacji nie ma w sobie takiego uroku, jest mroczna i brudna, a niebezpieczeństwo może czaić się za każdym rogiem.
M.K.
E. HUNTER - UCIECZKA W DZICZ
„Ucieczka w dzicz” to pierwszy tom serii „Wojownicy” autorstwa Erin Hunter [pseudonim grupowy kilku autorek]. Cykl opowiada o klanach dzikich kotów żyjących w lesie. Każdy klan kotów ma swoje określone terytorium, którego żaden inny kot nie może przekroczyć. Obecnie panują cztery klany dzikich kotów - Klan Pioruna, Cienia, Rzeki i Wiatru. Główny bohater Rdzawy został wychowany przez ludzi, lecz po spotkaniu z dzikimi kotami z Klanu Pioruna sam zapragnął życia na wolności. Młody kot musiał wiele się nauczyć, żeby zostać prawdziwym wojownikiem. Książka napisana jest bardzo lekko. Czyta się ją szybko i z ciekawością, która nie opuszcza nawet na chwilę. Zbudowany świat wydaje się bardzo ciekawy i rozbudowany, posiada własne przepowiednie, hierarchie w klanach, kodeksy wojownika oraz unikalne i zabawne kocie słownictwo takie jak dwunogi, obcinacz, Droga Grzmotu, które bardziej budują klimat i podkreślają że bohaterowie nie są ludźmi.
M.K.
D. TERAKOWSKA - SAMOTNOŚĆ BOGÓW
Akcja powieści "Samotność Bogów " Doroty Terakowskiej rozgrywa się w niesprecyzowanym czasie w plemieniu, które przejęło kult chrześcijański. Jednak część ludzi wierzy w dawnego boga Światowida. Żyją w strachu przed jego okrucieństwem i złamaniem tabu, które ma być ochroną przed krwawym bogiem. Jon, ratując młodą dziewczynę, przeszedł na drugi brzeg rzeki, łamiąc tabu. Tamtego dnia pierwszy raz usłyszał głos Światowida, co połączyło ich przeznaczenia. "Samotność Bogów" jest książką pełną symboli, które każdy może zrozumieć inaczej. Jest to książka, która zostaje w głowie nawet po przeczytaniu. Pozostawia pytania i zachęca do poszukiwania na nie odpowiedzi.
M. K.
K. GIER - CZERWIEŃ RUBINU
"Czerwień rubinu" Kerstin Gier to powieść dla młodzieży. Ukazuje problemy typowych nastolatków, poczynając od szkoły a kończąc na pierwszej miłości. Gwendolyn Shepherd jest zwyczajną dziewczyną pochodzącą z nietypowej rodziny. Wybrani członkowie rodziny mają umiejętność podróżowania w czasie, dzięki niezrozumiałemu genowi. Wydaje się wszystkim, że nosicielką tego szczególnego genu w rodzinie jest Charlotta, kuzynka Gwen. Charlotte jest inteligentną i ładną nastolatką, która od najmłodszych lat była przygotowywana do podróży w czasie. Jednak pewnego dnia dochodzi do wydarzenia, które odmieni życie całej rodziny. Okazuje się, że to Gwen odziedziczyła gen podróży w czasie zamiast swojej kuzynki. Życie Gwen staje na głowie. Dziewczyna już wcześniej widziała i rozmawiała z duchami, ale podróże w przeszłość i poznawanie swoich przodków było dla niej czymś nadzwyczajnym. Jak Gwendolyn odnajdzie się w nowej rzeczywistości?
M. K.
S. LEM - BAJKI ROBOTÓW
"Bajki robotów" autorstwa Stanisława Lema to zbiór zabawnych i skłaniających do przemyśleń bajek. Opowiadają o plemionach robotów zamieszkujących w całym wszechświecie. Najbardziej spodobała mi się historia "Przyjaciel Automateusza" opisująca przygodę tytułowego bohatera, który wyruszając w długą podróż kupił mechanicznego przyjaciela, tak małego, że trzymał go w uchu. W czasie podróży statkiem rozpętała się burza, która zatopiła okręt. Automateuszowi udało się przeżyć i trafić na bezludną wyspę. Okazało się że nie ma tam nic, co pomogłoby mu przetrwać. Rozbitek zapytał swojego małego przyjaciela Wucha, co powinien zrobić, ten po przemyśleniu sytuacji zaproponował (… nie zdradzajmy szczegółów akcji…). Myślą nasuwającą się po przeczytaniu jest - jak trudna może być przyjaźń w krytycznych sytuacjach.
M.K.
J.HAN - DO WSZYSTKICH CHŁOPCÓW, KTÓRYCH KOCHAŁAM
„Do wszystkich chłopców, których kochałam” Jenny Han to książka z gatunku komedii romantycznej opowiadająca o miłosnych losach głównej bohaterki Lary, której pewnego razu znika pudełko na kapelusze z bardzo ważną zawartością. Co nasza główna bohaterka z tym zrobi i co może wnieść ta sytuacja do jej życia?
Halinka
A. URBANOWICZ - PARADOKS
„Paradoks” autorstwa Artura Urbanowicza to thriller psychologiczny z elementami fantastykioraz kryminału. Maks to wybitny student matematyki, a do tego perfekcjonista w każdym calu. Gdy on sam lub ktoś w jego otoczeniu popełnia błąd gardzi nim, to jest jego ciemną stroną. Aby ukarać siebie za błędy wymierza sobie coraz dotkliwsze kary. Aż pewnego dnia, gdy rzeczywistość zaczyna zbyt mocno przytłaczać Maksa, dostrzega pewną anomalię… jakby paradoks. Przedstawiona przez autora historia zasiała we mnie ziarno ciekawości z elementem zaskoczenia. To nie jest powieść, o której się zapomina.
M. K.
H. KLEINBAUM – STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW
"Stowarzyszenie Umarłych Poetów" to książka przeczytana przeze mnie już trzeci raz i za każdym nadal wzrusza i wzbudza we mnie tęsknotę za tym, aby na świecie było więcej nauczycieli takich jak John Keating i więcej takich uczniów jak Kandydaci Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Choć książka ta nie jest długa, to mieści w sobie tyle mądrości, ile nieraz nie mieści się w 1000-stronicowym kolosie. Zmusza do refleksji i wywołuje wielkie emocje, których nie da się zawrzeć w słowach, trzeba je poczuć. Osobiście mogę polecić tę książkę każdemu, niezależnie od wieku. Myśląc o tym, co jeszcze napisać, czuję że jest to opowieść, która nie potrzebuje dodatkowych zbędnych słów, a komentarz i refleksje każdy powinien sformułować sam, już po przeczytaniu. Marzy mi się doświadczenie takiej chwili, która pozwoliłaby stanąć na ławce i krzyknąć „O kapitanie, mój kapitanie”, choć może nie w tak smutnych okolicznościach jak uczniowie Akademii Weltona.
A.K.
CH. LINK - PRZERWANE MILCZENIE
„Przerwane milczenie” to książka z gatunku „dreszczowiec”, którą warto przeczytać i polecić. Książka, w której troje przyjaciół wraz z rodzinami spotyka się kilka razy w roku, by spędzić wspólnie czas w letniskowym domku w Stanbury. Lecz to, co zdarzy się pewnego razu, gdy właśnie odwiedzą to miejsce, przyniesie wiele zagadek. Co, gdy Jessica zacznie powoli rozumieć, że nie wszyscy zachowują się tak, jak wcześniej? I co będzie, gdy po pewnym samotnym spacerze w domu zastanie makabryczny widok? Co z tym zrobi?
Halinka
H. COBEN - O KROK ZA DALEKO
Książka „O krok za daleko” opowiada historię Simona, ojca poszukującego swojej najstarszej córki Paige, która uciekła z domu i wpadła w problemy z narkotykami. W tajemniczych okolicznościach ginie również chłopak Paige – Aaron, z którym wcześniej Simon wdał się w bójkę. Co wspólnego mają ze sobą śmierć Aarona i zaginięcie Paige? Do czego posunie się Simon w poszukiwaniach córki? Czy ją odnajdzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na kartach powieści, do której przeczytania zachęcam.
A.K.
M. MOSS - NIE WIESZ WSZYSTKIEGO
Czytając "Nie wiesz wszystkiego" Marcela Mossa możesz być pewny, że ciężko będzie oderwać się od tego tytułu. Książka opowiada historię uczniów elitarnego liceum. Pewnego dnia dwoje z nich, Otylia (szkolny wyrzutek) i Alan (najpopularniejszy chłopak w szkole i kapitan drużyny siatkówki), popełniają samobójstwo. Sprawa nie obyła się bez rozgłosu. Ich przyjaciele, rodzice i nauczyciele ze szkoły są w szoku i nie wierzą w to, co się wydarzyło. Szereg pytań i wątpliwości staje się podstawą do tego, by zastanawiać się, czy nikt im nie pomógł...
M.K.
B. KOSMOWSKA - BUBA
"Buba" B.Kosmowskiej opowiada o tytułowej Bubie, która ma sławnych i zapracowanych rodziców oraz dziadka uzależnionego od totolotka. Bubie brakuje tylko jednego – rodzinnego szczęścia i miłości rodziców – tej wzajemnej i tej do niej, a że jest wytrwałym graczem będzie walczyć o najwyższą stawkę. Czy Bubie uda się zjednoczyć rodzinę? Czy rodzice zauważą, że ich córka potrzebuje miłości? Książkę czytało się przyjemnie dzięki prostemu i przyjemnemu stylowi pisania autorki oraz wypełnieniu humorem. Lecz Buba to nie tylko zabawa. Znajdzie się również dużo przemyśleń tytułowej bohaterki, niektórych bardziej filozoficznych, niektórych mniej.
M.K.
R. J. PALACIO - CUDOWNY CHŁOPAK
„Cudowny chłopak” to historia 10-letniego Augusta. Przez zdeformowaną twarz chłopiec nie ma najlepszych relacji z rówieśnikami. W szkole August doświadcza wielu przykrych sytuacji, ale też szczęśliwych chwil. „Cudowny chłopak” to świetna opowieść o tolerancji i miłości. Książka uczy tolerancji drugiego człowieka oraz empatii.
M.M.
R. RIGGS - OSOBLIWY DOM PANI PEREGRINE
"Osobliwy dom pani Peregrine" to powieść o Jacobie, który zupełnie nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości, w jakiej żyje. Ważną osobą w jego życiu jest dziadek, opowiadający mu o domu dziecka na walijskiej wyspie, gdzie w młodości przebywał. Po śmierci dziadka Jacob postanawia odnaleźć wyspę i sierociniec. Dom ten jest pełen dzieci o nadprzyrodzonych zdolnościach. Bohater odkrywa, że sam bardziej należy do świata z opowieści dziadka niż do tego, w którym żyje. Pełna subtelnej magii i tajemniczości powieść pochłania czytelnika od pierwszych stron. Wypróbuj!
A.K.
R. RIGGS - BIBLIOTEKA DUSZ
„Biblioteka dusz” to trzecia część cyklu „Osobliwy dom pani Peregrine”. Książka opowiada o 16-letnim Jacobie, który wraz z przyjaciółmi wyrusza pomóc osobliwym dzieciom więzionym w pewnej twierdzy. Kto chce ukraść dusze osobliwych dzieci? Czym jest Biblioteka Dusz?
M.M.
C. HUNTER - KTO PORWAŁ DAISY MASON?
„Kto porwał Daisy Mason” – książka zdecydowanie warta polecenia, należąca do tematyki kryminalistycznej – nawet zagorzały fan fantasy by do niej zajrzał. Książka opowiadająca o małej, na pozór zwyczajnej ośmiolatce ciekawej świata. Ale co, jeśli ni stąd, ni zowąd ta mała dziewczynka rozpłynie się w powietrzu? Co na to powiedzą rodzice, brat, sąsiedzi, przyjaciółki; jakie najdziwniejsze brudy wyjdą na światło dzienne za sprawą zniknięcia Daisy z przyjęcia na cześć zakończenia roku szkolnego?
Halinka
W. P. YOUNG - CHATA
„Chata” W. P. Younga to historia ojca, którego najmłodsza córka zostaje uprowadzona i zamordowana. Mężczyzna nie potrafi pogodzić się ze stratą, a o całą niesprawiedliwość sytuacji obwinia Boga. Pewnego dnia dostaje od Niego tajemniczy list z zaproszeniem na weekend do tytułowej chaty, w której prawdopodobnie zabito jego córkę. Czy mężczyzna przyjmie zaproszenie? Jeśli tak, to co się stanie w chacie? Książka, która pomaga zrozumieć, że Bóg niekoniecznie jest taki, jakim Go sobie wyobrażamy i że nie ma sytuacji bez wyjścia. Serdecznie polecam!
A.K.
A. ONICHIMOWSKA - DZIESIĘĆ STRON ŚWIATA
Książka „Dziesięć stron świata” to zbiór opowiadań o piętnastolatkach z różnych stron świata. Napisana lekkim stylem, prostym językiem, bardzo przyjemnie się czyta. Opowiadania potrafią zaskoczyć, wzruszyć, a przede wszystkim pomagają poszerzyć wiedzę o świecie i otwierają oczy na problemy młodzieży z różnych państw. Bardzo polecam!
A.K.
NOWOŚCI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Wśród nowości zakupionych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa znajduje się wiele tytułów literatury młodzieżowej, a także literatura faktu i biografie. Zgodnie z zapotrzebowaniem wyrażonym w ankietach pojawiło się sporo fantastyki oraz powieści sensacyjne. Na uwagę zasługują ponadto poradniki psychologiczne. Zapraszamy!
PRACE NAGRODZONE W KONKURSIE WALENTYNKOWYM
Zadaniem konkursowym było napisanie krótkiej historyjki o miłości z użyciem słów: nobliwy, pies, sprzątać, szczepienie, drabina.
Prezentujemy prace laureatów:
I miejsce: Antoni Michalski - Miłość u weterynarza81.36 KB
II miejsce - ex aequo Agnieszka Kulesza - Szkic opowiadania66.93 KB
Kornelia Kowal - Dzień przebudzenia72.11 KB
KATARZYNA KORCZYŃSKA - ODKRYCIE AMERYKI NA WENUS
W Dniu Kobiet zapraszamy do lektury felietonu autorstwa uczennicy kl. 2gc LO. Będzie miło :-)
Odkrycie Ameryki na Wenus62.8 KB
AGNIESZKA KULESZA - ZAWIRUSOWANI
Zapraszamy do lektury felietonu autorstwa uczennicy kl. 2pb LO. Warto!
KONKURS "GRY LITERACKIE - ZABAWY Z PANEM TADEUSZEM"
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej ogłaszają, że w konkursie "Gry literackie - zabawy z Panem Tadeuszem" wyłoniono dwoje laureatów:
I miejsce: Marcel Olechno ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pyskowicach
II miejsce: Marta Mikos ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. G. Morcinka w Toszku
Dziękujemy i gratulujemy!
CYFROWA BIBLIOTEKA DLA UCZNIÓW
Warto wiedzieć, że w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Są to klasyczne wydania, na których z reguły opierają się wszystkie późniejsze. Kolekcja dla szkół ponadpodstawowych znajduje się pod adresem: Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe
Dostępne są również audiobooki, aby do nich dotrzeć należy rozwinąć wyszukiwarkę u góry i wybrać kategorię "audiobooki".
Można np. pobrać Sklepy cynamonowe. Życzymy miłego słuchania!
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
W roku szk. 2020/2021 nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe dla biblioteki w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Celem programu jest przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności oferty biblioteki i poprawa dostępności ciekawych książek dla młodzieży. Stąd książki kupowane w ramach programu powinny być dopasowane do potrzeb uczniów i leżeć w sferze ich zainteresowań. Przeprowadziliśmy zatem badanie preferencji czytelniczych naszej młodzieży poprzez ankiety, skrzynki życzeń, rozmowy oraz konsultacje z Miejską Biblioteką Publiczną w Pyskowicach. Na tej podstawie została stworzona lista książek, które następnie zakupiliśmy.
W ramach programu jest również prowadzona szeroko zakrojona promocja czytelnictwa. Wszystkie klasy realizują projekty edukacyjne i biorą udział w szkolnym festiwalu książki pod hasłem "Zabookowana Konopnicka". Organizujemy konkursy i na różne sposoby zachęcamy do sięgania po książki. Pamiętajmy, że według psychologów jednym z czynników stymulujących pełny rozwój osobowości nastolatka jest właśnie lektura książek. Realizując zadania programu, chcemy pokazać, że czytanie nie tylko rozwija, ale może być rozrywką i przyjemnością, a nawet fascynującą przygodą.
BIBLIOTEKA PODCZAS NAUCZANIA ZDALNEGO
Do chwili refleksji nad sytuacją zaprasza nas Beata Borucka w wierszu „Świat się zatrzymał i stoi zdumiony” - tekst dostępny jest tutaj.
Nowa propozycja nie tylko dla zdających maturę z geografii, ale dla wszystkich ciekawych świata:
Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić wiedzę i umiejętności: LearningApps zawiera mnóstwo interaktywnych ćwiczeń z wielu przedmiotów ( w linku przykładowo język angielski):
Rozumienie ze słuchu - dobieranie
100. rocznica urodzin Jana Pawła II
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II zapraszamy na wirtualny spacer po Jego domu rodzinnym w Wadowicach.
Dla przypomnienia: był również poetą
Propozycje na weekend:
Można już wychodzić na spacery, a po powrocie... proponujemy coś do poczytania.
Dla wszystkich, którzy jeszcze nie znają twórczości naszej Noblistki - znakomite opowiadanie:
Olga Tokarczuk - "Profesor Andrews w Warszawie"
Inne propozycje:
"System" - opowiadanie Pawła Beręsewicza. Chcielibyśmy żyć w świecie idealnej uprzejmości?
"Polanka w czasach zarazy" - opowiadanie Aleksandry Tyl nawiązuje do cyklu powieści "Cztery pory roku", ale można poczytać oddzielnie.
Proponujemy również wirtualne wycieczki, np. do Meksyku.
3 Maja
Z okazji 3 maja w bibliotece szkolnej była planowana multimedialna wystawa. Pandemia pokrzyżowała te plany, jednak wszystkim, którzy chcieliby odświeżyć wiedzę o Konstytucji 3 Maja proponujemy obejrzenie prezentacji przypominającej najważniejsze fakty.
Poprzednie propozycje:
Pi-stacja - wideolekcje matematyki, ponad 170 filmików objaśniających zagadnienia matematyczne z zakresu liceum. Ponadto webinary powtórkowe dla maturzystów: tutaj
Zaliczone na 5! - kanał youtube z filmikami pomocniczymi do wielu przedmiotów (część filmów na poziomie dawnego gimnazjum, ale również sporo materiałów dla licealistów).
Legalna Kultura - portal daje dostęp do filmów, muzyki, książek, zbiorów muzealnych (polskich i zagranicznych) oraz wielu innych zasobów. Można np. zwiedzić przepiękny Zamek w Łańcucie czy Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego albo wziąć udział w warsztatach online proponowanych przez Muzeum Śląskie. Jest tu też Strefa Edukacji, a w niej Strefa dla uczniów.
Projekt Alpha - kanał youtube, w którym naukowcy, edukatorzy i popularyzatorzy dzielą się informacjami ze świata nauki.
E - learning - kanał yoytube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu fizyki, geografii, chemii, biologii - do powtórek i nie tylko.
Nadal polecamy witrynę https://wolnelektury.pl/ Znajdziecie tu wiele lektur - i nie tylko - w formatach tekstowych i dźwiękowych. Warto również zajrzeć na stronę Ninateka.pl oferującą dostęp do ważnych filmów, spektakli teatralnych, koncertów czy wspaniałych słuchowisk będących adaptacją wielkich dzieł literackich. Możecie tu np. znaleźć uwspółcześnioną wersję "Makbeta" w reżyserii Andrzeja Wajdy albo posłuchać "Mistrza i Małgorzaty" w interpretacji Marka Kondrata - każdy znajdzie coś dla siebie.
Propozycję na #zostańwdomu przygotował również empik: bezpłatny dostęp do e-booków i audiobooków przez 60 dni - trzeba jednak podać e-mail i zalogować się: https://www.empik.com/czas-w-domu
Wszyscy zdajemy teraz egzamin z odpowiedzialności, możemy jednak interesująco i z pożytkiem spędzić ten trudny czas.
- Szczegóły
- Kategoria: Szkoła
- Odsłony: 11848
III OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MUSZTRY DLA KLAS MUNDUROWYCH
POD PATRONATEM HONOROWYM
STAROSTY POWIATU GLIWICKIEGO WALDEMARA DOMBKA
ORAZ
BURMISTRZA MIASTA PYSKOWICE ADAMA WÓJCIKA
Zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału w III edycji Ogólnopolskiego Turnieju Musztry dla Klas Mundurowych, która odbędzie się 8 kwietnia 2020 roku w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Patronat honorowy nad Turniejem sprawują: Starosta Gliwicki Waldemar Dombek oraz Burmistrz Miasta Pyskowice Adam Wójcik.
Wśród partnerów Turnieju są: Powiat Gliwicki, Samorząd Miasta Pyskowice, 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Komenda Miejska Policji w Gliwicach.
Celem przedsięwzięcia jest promocja służb mundurowych, popularyzacja musztry w środowisku klas mundurowych jako elementu pracy wychowawczej, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, wzmocnienie motywacji oraz integracja klas mundurowych.
W ramach Turnieju rozegrane zostaną następujące konkurencje:
- I konkurencja obowiązkowa - musztra indywidualna i zespołowa,
- II konkurencja nieobowiązkowa – musztra paradna.
Podczas I KONKURENCJI wyłonieni zostaną zwycięzcy w następujących kategoriach:
- najlepsza drużyna,
- najlepszy dowódca drużyny,
- najlepszy kadet,
- najlepsza kadetka.
Zgłoszenia (do pobrania poniżej) należy przesłać mailem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub faxem (Fax: 32 233 25 96) do 30 marca 2020 roku.
Rejestracja uczestników w dniu Turnieju w godzinach 9.30-10.00.
Rozpoczęcie Turnieju o godzinie 10.00.
Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody, a dla wszystkich uczestników ciepły posiłek.
W Turnieju może wziąć udział maksymalnie 15 drużyn (decyduje kolejność zgłoszeń).
Informacje dotyczące Turnieju będą publikowane na stronie internetowej Szkoły oraz na profilu Szkoły na portalu Facebook.
Pliki do pobrania:
Karta zgłoszenia ze zgodą pdf864.46 KB
- Szczegóły
- Kategoria: Szkoła
- Odsłony: 12268
Koło Historyczne ZSMK zaprasza uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych do udziału w XIII Konkursie Wiedzy o Śląsku "Polska droga do wolności 1976 – 1980". Szczegółowe informacje w załącznikach. Patronat Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty Patronat_Dyrektora_Delegatury_KO.pdf429.46 KB
- Szczegóły
- Kategoria: Szkoła
- Odsłony: 8587
Zapraszamy uczniów klas 8. szkół podstawowych do udziału w wojewódzkim konkursie matematyczno - geograficznym "Myślę więc wiem"
„Policz, pomyśl, poznaj” – celem tegorocznej edycji konkursu jest propagowanie matematyki i geografii, rozwijanie i wykorzystanie myślenia matematycznego oraz wiedzy geograficznej do rozwiązywania problemów w twórczy sposób. Zależy nam również, by uczniowie wykorzystywali TIK do poznawania środowiska geograficznego, szczególnie lokalnego. Przeprowadzenie konkursu w formie online ma wdrażać rozwijać u uczniów umiejętność planowania i organizowania własnej pracy oraz radzenia sobie z presją czasu.
Informacje oraz załączniki do pobrania poniżej.
REGULAMIN_I_konkursu_ma_geo.pdf750.82 KB
- Szczegóły
- Kategoria: Szkoła
- Odsłony: 12916
Zapraszamy uczniów klas 8. szkół podstawowych i 3. gimnazjów do udziału w międzypowiatowym konkursie logistycznym „Mistrzowie planowania”. Konkurs jest przykładem synergii pomiędzy szkołą, samorządem i biznesem, której celem jest szeroko rozumiany rozwój regionu.
Informacje oraz załączniki do pobrania poniżej.
Formularz zgłoszeniowy.docx13.85 KB
Zgoda na przetwarzanie danych.docx15.63 KB